Masaże

Masaż misami tybetańskimi

Terapia misami tybetańskimi, czy jak zwykło się mówić w Europie "masaż dźwiękiem", w Tybecie- kolebce mis znane są od ponad 5000 lat, a niektóre źródła mówią nawet o 8000 lat. Wiedzę o działaniu i wpływie na organizm ludzki mis tybetańskich rozpropagował Peter Hess niemiecki pedagog, fizyk, inżynier oraz radiesteta. W Niemczech terapia misami jest już refundowana  przez państwową izbę zdrowia.

Jak wygląda masaż z punktu widzenia pacjenta?

Podczas zabiegu masowana osoba zajmuje pozycję na brzuchu, następnie na plecach. Na ciele pacjenta ( klatka piersiowa, brzuch, stawy, dłonie) oraz obok niego układa się poszczególne misy oraz przemieszcza w powietrzu.  Pod wpływem uderzenia pałeczką filcową w misę wytwarzane są wibracje, które przenikają całe ciało.  Sam zabieg jest na tyle komfortowy, że nie wymaga rozbierania się, ważne by zadbać o komfort w trakcie zabiegu poprzez wygodna odzież (najlepiej bez metalowych części).

Jak wygląda zabieg z naukowego punktu widzenia?

 W sferze biochemii badania udowodniły, że uzdrawianie dźwiękiem wiąże się z rezonansem, podczas którego źródło dźwięku, w tym przypadku uderzona pałką misa, zaczyna wytwarzać fale dźwiękowe, które przekazywane są dalej. Jeśli napotkane przedmioty będą miały taką samą naturalną częstotliwość drgania jak np. woda, również będą przekazywać drgania. Rezonans wpisuje się zatem w ludzkie ciało, bowiem w większości składa się ono z wody. Krew, chłonka, czy płyn mózgowo- rdzeniowy to nic innego jak ciecze przenoszące fale dźwiękowe. Jest to masaż na poziomie komórkowym.

 

 Jeśli spojrzeć z punktu widzenia biofizyki ciało człowieka to wysokie i niskie dźwięki. Każdy narząd ma własną częstotliwość mierzoną w Hz. I tak: głowa 4-5 i 17-25 Hz, klatka piersiowa 5-9 Hz, brzuch 4.5-10 Hz. Każda komórka, cząsteczka DNA posiada charakterystyczną dla siebie wysokość, barwę i natężenie dźwięku. Jeśli jakiś narząd ma zmienioną wibrację może to świadczyć o jakiejś patologii często prowadzącej do choroby. Podczas masażu w takiej sytuacji dźwięk mis szybko jest tłumiony, zanika. Stąd informacja o zaburzeniu.

Dźwięki, które wydają misy tybetańskie wywołują przejście ze stanu beta do alfa, następnie do stanu theta. Masaż prowadzi do rozluźnienia, ogólnego odprężenia, regeneracji i samouzdrowienia. Energia jaką wydziela dźwięk pobudza procesy życiowe w całym organizmie. Jej przepływ likwiduje blokady i napięcia wewnątrzkomórkowe, zwiększa się ich sprawność oraz pobudzona zostaje prawidłowa aktywność procesów hormonalnych i enzymatycznych.

 

 Pobudzone procesy biochemiczne i biofizyczne są czynnikiem samouzdrawiającym dla organizmu. Dźwięki mis tonizują swą energią ciało i umysł przez co wprowadzają osobę masowaną w stan głębokiego relaksu- fale Alfa, podczas których dochodzi do synchronizacji obu półkul mózgowych, odpuszczają napięcia psychiczne, lęki, dręczące myśli.

 

Jak pokazują badania, wrażenia pojawiające się podczas masażu to brak myśli, kolory, światła, lekkość, mrowienie, ciepło, ustąpienie bólu.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

✓ osiągnięcie głębokiego relaksu w szybkim czasie

✓ depresja, lęki, napięcia psychiczne, uzależnienia

✓ zaburzenia pamięci, koncentracji

✓ schorzenia kręgosłupa, zwyrodnienia stawów

✓ alergie

✓ schorzenia układu oddechowego

✓ zaburzenia przemiany materii

✓ wspomaganie leczenia oraz zapobiegania nowotworom

✓ bóle głowy

✓ rekonwalescencja po zawałach, udarach

✓ mózgowe porażenie dziecięce

✓ autyzm

✓ poprawa samopoczucia ogólnego

 

✓ rozrusznik serca

✓ ciąża

✓ epilepsja

✓ zakrzepica

✓ zatory

✓ nowotwory

✓ psychozy

 

© 2017 Mobilna fizjoterapia