Rehabilitacja

Kończyna dolna

STAW BIODROWY

✓ rwa kulszowa,

✓ rwa udowa,

✓ ból w pachwinie,

✓ endoproteza stawu biodrowego,

✓ zespół pasma biodrowo-piszczelowego,

✓ zwyrodnienia,

✓ urazy,

✓ stany zapalne,

 

Program rehabilitacji w przypadku stawu biodrowego posiada szerokie spektrum działania. Począwszy od rwy kulszowej i udowej do wymiany stawu biodrowego najważniejsze wyznaczniki to zmniejszenie dolegliwości bólowych i zwiększenie zakresu ruchomości. W rwach podstawę powrotu do pełni sprawności umożliwią systematyczne ćwiczenia, które zminimalizują promieniowanie, drętwienie czy mrowienia. W przypadku endoprotezy stawu ważna jest nauka chodu i prawidłowe wzorce. Staw biodrowy podlega opracowaniu w celu rozciągnięcia przykurczonych partii mięśniowych, w szczególności mięśnia biodrowo-lędźwiowego, gruszkowatego, czy mięśni pośladkowych. Nie można pominąć tak ważnych aspektów jak stabilizacja centralna, czyli wzmocnienie mięśni głębokich brzucha, to działanie pozwoli odciążyć staw biodrowy.

STAW KOLANOWY

✓ zerwania,

✓ naderwania,

✓ stan zapalny,

✓ obrzęk,

✓ koślawość,

✓ szpotawość,

✓ kolano skoczka,

✓ kolano biegacza,

✓ zmiany zwyrodnieniowe

stawów kolanowych,

✓ zaburzona ruchomość stawów,

✓ konflikt rzepkowo-udowy,

✓ zespół pasma biodrowo-piszczelowego,

✓ dysfunkcje łąkotek,

✓ chondromalacja rzepki,

Odpowiednio dobrany program rehabilitacji to klucz do usprawniania zarówno w wadach postawy (koślawość, szpotawość kolan), stanach pourazowych (naderwania więzadeł, urazy łąkotek, kolano skoczka, biegacza), jaki i stanach zapalnych czy pooperacyjnych.  Praca z fizjoterapeutą to szereg mobilizacji, ćwiczeń czynnych, ale i trening funkcjonalny- często intensywne ćwiczenia. To wszystko ma na celu ustabilizowanie i wzmocnienie struktur okołostawowych, często skupiamy się na pracy z mięśniem czworogłowym jako największym stabilizatorem stawu kolanowego. W terapii stawu kolanowego często stosuje się taping medyczny ( czyli plastry elastyczne) oraz masaż limfatyczny, który zmniejsza obrzęk.

STOPA

✓ ostroga piętowa,

✓ hallux,

✓ naderwanie ścięgna Achillesa,

✓ zwichnięcie,

✓ skręcenie,

✓ płaskostopie,

✓ stany pourazowe,

✓ pooperacyjne,

W początkowym etapie usprawniania, ze względu na stopień urazu należy skupić się na zmniejszeniu bólu, obrzęku oraz stanu zapalnego. Stosuje się tu technikę PRICE. P(protection) zabezpieczenie, R (rest) odpoczynek, I (ice) chłodzenie, C(compression) ucisk, E (elevation) uniesienie kończyny.  Wprowadzenie w odpowiedniej fazie ćwiczeń ma na celu odbudowanie fizjologicznego zakresu ruchu oraz przywrócenie odpowiedniej masy oraz siły mięśniowej. W przypadku palucha koślawego czy płaskostopia ważne, aby wystrzegać się pewnych wzorców ruchowych, skupiać się na częstych i regularnych ćwiczeniach oraz dbać o stopę poprzez odpowiednie obuwie i wkładki.

 

© 2017 Mobilna fizjoterapia