Masaże

Masaż aromaterapeutyczny

Przykłady olejów do masażu i olejków eterycznych:

Masaż aromaterapeutyczny jest jednym z najprzyjemniejszych zabiegów relaksacyjnych jakie możemy zafundować swemu ciału. Wykorzystuje cudowne właściwości olejków eterycznych w połączeniu z leczniczą mocą dotyku. Indywidualnie wybrane kompozycje olejków czy to ze względu na zapach czy właściwości lecznicze wmasowywane są w ciało, bądź wprowadzane dzięki parówkom wodnym do dróg oddechowych. Pod wpływem masażu naczynia krwionośne skóry rozszerzają się, a olejki w krótkim czasie wnikają do układu krążenia, wywołując reakcję miejscową i ogólną.

 

Do masażu wykorzystywane są wysokiej jakości oleje bazowe otrzymywane w procesie wytłaczania roślin oleistych na zimno oraz naturalne olejki eteryczne, które można również stosować doustnie. Fakt ten uświadamia osobę masowaną o tym, iż podczas zabiegu do układu krwionośnego wprowadzane są naturalne substancje, które posiadają szereg właściwości leczniczych.

 

Olej sezamowy - ceniony jest za właściwości przeciwstarzeniowe, fotoochronne, nawilżające i przeciwbakteryjne. Olej posiada bardzo efektywne właściwości regeneracyjne, skóra odzyskuje elastyczność. Hamuje wolne rodniki generowane przez promieniowanie UV-B. Dzięki wysokiej obecności kwas linolowego w składzie posiada działanie nawilżające. Łagodzi skórę i redukuje utratę wody transepidermalnej. Stosowany w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, normalnej, wrażliwej, atopowej, alergicznej.

 

Olej migdałowy- można stosować do każdego rodzaju cer, ale szczególnie polecany jest do wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień skóry. Dodatkowo nie ma przeciwwskazań w stosowaniu go na skórę z problemami, np. egzemą czy łuszczycą.

 

Olej jojoba- bogaty w witaminę E, fitosterole, kwasy tłuszczowe oraz skwalen. Posiada wysoką zgodność biologiczną ze skórą, dzięki czemu szybko się wchłania i doskonale nawilża. Stosuje się go przy rozległych bólach reumatycznych oraz zapaleniu stawów, smarując bezpośrednio chore miejsca. Działa przeciwbakteryjnie, redukując stany zapalne. Może być stosowany u kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji cery wrażliwej, suchej i dojrzałej.

 

Olejek eukaliptusowy - łagodzi kaszel, reumatyzm, zmęczenie (sforsowanie) mięśni, zmęczenie umysłu.

 

Olejek sosnowy - Olejek antyseptyczny oraz wykrztuśny, pochodzi z igieł zwyczajnej polskiej sosny. Łagodzi infekcje dróg oddechowych, kaszel, bronchit, astmę, grypę, zapalenie zatok.

 

Olejek goździkowy - Ma charakterystyczny korzenny, "piernikowy" zapach. Łagodzi: nerwobóle, rozwolnienie, wzdęcia, apatię, depresję, jest łagodnym afrodyzjakiem.

 

Olejek tymiankowy - łagodzi: ociężałość umysłową, bezsenność, depresje, lęki, infekcje bakteryjne i wirusowe.

Zasady stosowania masażu aromaterapeutycznego:

Kompozycję olejków zapachowych dostosowuje się do dolegliwości oraz  upodobań  osoby masowanej. Ważne jest  przeprowadzenie testu alergicznego, polegającego na wtarciu kropli wybranej kompozycji w określone miejsca, np. za uchem.

 

Kiedy skorzystać z masażu aromaterapeutycznego?

Masaż aromaterapeutyczny jest połączeniem masażu relaksacyjnego ze względu na delikatne i płynne ruchy oraz masażu naturalnego, polegającego na intuicyjnym rozcieraniu obolałych miejsc. Masaż z odpowiednią kompozycją olejków aromatycznych pomaga w wielu dolegliwościach fizycznych, a także łagodzi objawy napięcia nerwowego i bezsenności.

 

Wskazania:

Przeciwwskazania:

✓ Odprężenie umysłu i ciała

✓ Przywrócenie równowagi emocjonalnej i spokojnego snu

✓ Rozluźnienie obolałych i zmęczonych mięśni oraz stawów

✓ Wzmocnienie układu odpornościowego i zmniejszenie stanów zapalnych

✓ Złagodzenie kaszlu, chronicznego zapalenia oskrzeli i astmy

✓ Odżywienie, nawilżenie oraz uelastycznienie skóry

✓ menstruacja

✓ ciąża

✓ zmiany skórne (rozsiane i ropne)

✓ nowotwory

✓ krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia

✓ hemofilia

✓ żylaki

✓ tętniaki naczyniowe

✓ skaza naczyniowa

✓ nadciśnienie III i IV°

✓ miażdżyca

✓ wszelkie stany zapalne

✓ epilepsja

✓ choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

✓ choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym

✓ podwyższona temperatura ciała powyżej 38°c

✓ stan po przebytym zawale serca (do 2 tygodni)

✓ zaawansowana osteoporoza

 

© 2017 Mobilna fizjoterapia